Obrazy przedstawiające Świętą Rodzinę cieszą się wśród katolików dużą popularnością. Przypominają bowiem nie tylko o obecności Chrystusa, ale przede wszystkim dają do zrozumienia jak ważna jest rodzina i podtrzymywanie jej więzi. Są szczególnie ważne dla rodzin z dziećmi, co czyni je idealnymi prezentami na okazje, takie jak Chrzest Święty.

Prezent na specjalne okazje

Obraz Świętej Rodziny doskonale sprawdzi się jako prezent na wyjątkowe okazje, takie jak sakrament Chrztu Świętego czy nieco później, przy Pierwszej Komunii Świętej. Rodzice lub dziecko obdarowani tą pamiątką z pewnością poczują się wyjątkowo, a powieszenie jej na ścianie da im codzienne poczucie, że Święta Rodzina czuwa nad szczęściem ich własnej rodziny. Uniwersalność tej pamiątki sprawia jednak, że niekoniecznie musi być ona wręczona na wyjątkowe okazje. Prezent ten można bowiem wręczyć również tym parom, które dopiero starają się o dzieci, tak aby zapewnić im wsparcie i na w przypadku wielu innych okazji.

Obrazy Świętej Rodziny w miejscach publicznych

Oprócz domów osób wierzących, obrazy przedstawiające Świętą Rodzinę często pojawiają się również w kościołach. Można je wówczas odebrać jako symbol tego, że w Domu Bożym łączą się wszystkie pokolenia, rodzice z dziećmi, a wspólna modlitwa wzmacnia więź pomiędzy bliskimi. Nie każdy jednak postrzega obecność tego typu obrazów w kościołach jako element większej symboliki, a jedynie uważa je za estetyczny element wystroju. Oprócz kościołów obrazy z podobiznami Chrystusa, Matki Bożej i świętego Józefa pojawiają się również w zakonach oraz, co ważniejsze, domach dziecka prowadzonych przez zakonników. Obecność obrazu Świętej Rodziny w domu dziecka ma wesprzeć osierocone lub porzucone dzieci w ich trudach poszukiwania kochającej rodziny i dodaje im ciągłej nadziei.