Szkaplerze to rodzaj dewocjonaliów szeroko używanych przez wiernych kościoła rzymskokatolickiego. Pierwotnie nazwą tą określano część habitu stosowanego w zakonach, dziś pojęcie oznacza również cudowny medalik o symbolice nawiązującej do habitu zakonnego, z którego noszenia wynikają przywileje i obowiązki. Poznaj tajniki dewocjonaliów znanych także jako medalik szkaplerz.

Rodzaje i duchowe znaczenie szkaplerza

Medalik z Matką Boską jak ten tutaj zwany szkaplerzem, występuje w kilku rodzajach. Najstarszym i najpopularniejszym są szkaplerze karmelitańskie wywodzące się z XIII wieku, natomiast nieco nowszą odmianą medalika, zatwierdzoną przez papiestwo w XVII wieku, jest Szkaplerz Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W Polskiej symbolice narodowej również występowały szkaplerze – przyjmowane były przez żołnierzy zobowiązujących się do walki o wolną Polskę i obronę katolickiej wiary. Praktykowano je między innymi w czasie konfederacji barskiej czy powstania styczniowego.

Szkaplerz i jego przywdzianie, niesie za sobą obowiązki, ale i pewnego rodzaju benefity dla przyjmujących. Do zobowiązań osób noszących szkaplerz należy noszenie go przez całe życie, codzienna modlitwa za bractwo szkaplerza i trwanie w wierze katolickiej czy jej przykazaniach. Obietnicami Bożymi dla noszących szkaplerz jest natomiast realizacja wielu łask oraz uniknięcie piekła i wyrwanie z czyśćca w pierwszą sobotę po śmierci.

medalik z matką boską

Medalik szkaplerz – jaki wybrać?

Szkaplerze mają różne formy. Spotyka się medaliki materiałowe, stalowe i srebrne. O ile te pierwsze szybko ulegają uszkodzeniu i niszczą się to srebrne szkaplerze są żywotne i warto wybrać właśnie ten rodzaj cudownego medalika.

Niemal każdy szkaplerz srebrny ma podobną formę, wagę do 1,5 grama oraz wykonanie ze srebra próby 925. Warto zadbać także o odpowiednio gruby srebrny łańcuszek by medalik nie zerwał się i przez długie lata mógł nam służyć, pomagając w osiągnięciu łask bożych.