Chyba nie ma takiej osoby, która nie czeka z utęsknieniem na święta. Święta, które są czasem spędzonym w rodzinnym gronie, czasem odpoczynku, ale przede wszystkim czasem pogłębiania i umacniania wiary człowieka. Obrzędy uroczyste liturgii pozwalają jeszcze w większym stopniu zgłębić tajemnicę wiary. Takie uroczyste obchodzenie świąt ma miejsce zwłaszcza podczas Wielkanocy, kiedy to liturgia jest podniosła i przepełniona symboliką. Jednym z symboli Wielkanocy jest Paschał.

Paschał podczas liturgii Triduum Paschalnego


Świeca paschalna symbolizuje Zmartwychwstałego. Chrystus przechodząc ze śmierci do życia niesie ogień i światło zbawienia, które płonie na paschale oświetlając mroki kościoła. Mroki, które rozświetla przy intonacji przez celebransa „światło Chrystusa” podczas wejścia po obrzędzie poświęcenia ognia do kościoła. Przy zapalonej świecy śpiewa się uroczyste Alleluja obwieszczając światu Zmartwychwstanie Jezusa, paschał też uczestniczy w poświęceniu wody w liturgii chrzcielnej i podczas procesji rezurekcyjnej.

Świeca paschalna – symbol zbawienia który daje nam światło


Podczas wejścia do kościoła po poświęceniu ognia przed nim z paschału wierni otrzymują światło świecy, które rozświetla mroki kościoła. Jest to symbol rozprzestrzeniania się zbawienia i wieści o zmartwychwstaniu Chrystusa. Paschał prowadzony jako pierwszy w procesji symbolizuje Jezusa prowadzącego nas przez życie ku zbawieniu. Rozświetla mroki i wskazuje drogę.

Świeca ta ma głęboką symbolikę, która jest zakorzeniona w chrześcijaństwie. Jest to integralny element liturgii, który symbolizuje światło Zmartwychwstania promieniujące od Chrystusa i oświetlające nam mroki życia.