Coraz częściej, zwłaszcza w tych dużych parafiach, obserwuje się zjawisko, w którym to ksiądz daje młodym ludziom biorącym ślub karteczkę, a raczej potwierdzenie tego, że uczestniczyli oni w spowiedzi przedślubnej.

Zaświadczenie a spowiedź przedślubna

Z jednej strony uważa się, że jest to dobre rozwiązanie, ponieważ ksiądz, w dużej parafii, nie ma szans zapamiętać wszystkich swoich parafian zwłaszcza, że najczęściej w parafii nie znajduje się tylko jeden ksiądz. Mając odpowiedni papierek ma on możliwość 100% stwierdzenia, że dana para narzeczeńska faktycznie była u spowiedzi.


Więcej informacji na temat spowiedzi przedślubnej: https://rozsadnewesele.pl/jak-wyglada-spowiedz-przedslubna-jakie-grzechy-wymienic-i-co-mowic/


Dwukrotna spowiedź

Karteczkę na odbycie spowiedzi przedślubnej dostaje się tylko raz. Niemniej spowiedź ta najczęściej dotyczy również spowiedzi przed samym ślubem. Na jednym papierku ma się po prostu zapisane dwie daty, w których było się na spowiedzi.

Rozwiązanie wydaje się jak najbardziej trafione, bo nikt nie jest w stanie zapamiętać wszystkich swoich parafian, jeżeli jest ich naprawdę dużo. W wielkich miastach na dodatek księża często się zmieniają a ludzie niekoniecznie zawsze chodzą do swojego własnego kościoła. W związku z tym księża w ten sposób niejako ułatwiają sobie życie. I nie ma się czemu dziwić.