Jak wybrać dobry klęcznik?

klęcznikZwyczajowo, klęczniki kojarzą się z kościołami. Najczęściej wykorzystywane są w czasie udzielania sakramentu małżeństwa, kiedy młodzi znajdują się na środku głównej nawy. Klęczenie bezpośrednio na posadzce, w eleganckich ubraniach i w najważniejszym dniu życia – mogłoby umniejszyć wagę ceremonii. Klęczniki używane są również podczas odmawiania litanii, czy nieszporów. Ich głównym zadaniem jest sprawić by ta mało naturalna pozycja nie obciążała zanadto stawów kolanowych i kręgosłupa.

 

Jak wybrać odpowiedni klęcznik?

Jeżeli szukamy klęcznika dla konkretnej osoby to warto zasugerować się jej wzrostem. Niskim osobom, nie będzie łatwo utrzymać wygodnej pozycji na standardowym modelu. Trzeba też sobie odpowiedzieć, czy zależy nam na tapicerowanym wykończeniu. Jest ono wygodne oraz chroni kolana. Równocześnie jest też powierzchnią, która wymaga specjalnego czyszczenia. Są też osoby, które uważają, że zbyt duża wygoda w czasie modlitwy jest niewskazana.

 

Jeden, czy dwa?

Szukając klęcznika do kościoła trzeba zadać sobie pytanie o to ile zaślubin się w nim odbywa. Czy jest sens kupować duży ślubny klęcznik, który będzie wykorzystany kilka razy w roku? Bezpieczniejszym wyborem są pojedyncze modele o uniwersalnym zastosowaniu.