W chrześcijaństwie można zaobserwować charakterystyczny kult obrazów, rzeźb i symboli. Powiązywane są z nimi różnorodne cuda, ale również traktuje się je jako element pośredniczący w relacji z Bogiem. Jakie są najbardziej znane dla katolików symbole i obrazy?

Symbol krzyża świętego

obraz jezusa miłosiernego jest bardzo znanyKrzyż obecnie jest najbardziej znanym symbolem kultu chrześcijańskiego. Symbolizuje on przede wszystkim mękę Chrystusa, ale również jego zwycięstwo nad śmiercią. Wierni często modlą się do krzyża, pośredniczącego wówczas w ich relacji z Bogiem, a jego najpopularniejszą formą jest krucyfiks, będący krzyżem z postacią wiszącego na nim Jezusa. Niektóre odłamy chrześcijaństwa, takie jak na przykład protestantyzm czy Świadkowie Jehowy, nie uznają jednak krucyfiksu za symbol religijny. Ci pierwsi uznają krzyż za narzędzie zbrodni, które nie zasługuje na cześć i kult, podczas gdy Świadkowie Jehowy twierdzą, że Jezus umarł na palu.

Obraz Jezusa Miłosiernego – najpopularniejszy obraz chrześcijański

Oprócz symboli w chrześcijaństwie pojawia się również wiele obrazów, często związanych z różnymi cudami, ale również traktowanych jako cele kultu religijnego. Najbardziej znany obraz wśród polskich chrześcijan to postać Jezusa Miłosiernego. Przedstawia on Chrystusa, unoszącego dłoń w geście błogosławieństwa, z którego serca wydobywają się dwa promienie: biały, symbolizujący wodę i czerwony, symbolizujący krew. Niektórzy z kolei uważają, że mają one tworzyć flagę Polski. Obraz często zawiera napis „Jezu ufam Tobie” i pod tą nazwą również można go spotkać. Stanowi on ważny element kultu Miłosierdzia Bożego i jest niezwykle znany na całym świecie.