Jakie mity panują na temat dewocjonaliów?

W społeczeństwie panuje przekonanie, iż domeną osób starszych są dewocjonalia Białystok obala jednak ten mit, gdyż jego oferta jest skierowana do osób w każdym wieku. Każdy przecież potrzebuje czasem bliższego kontaktu z Bogiem.

Kto kupuje dewocjonalia?

W zasadzie ludzie w każdym wieku czasem potrzebują coś z tego asortymentu. Taka wizyta duszpasterska oprócz obecności gospodarza wymaga przecież takich rekwizytów jak lichtarz, woda święcona czy kropidło. Dzięki nim ksiądz będzie mógł poświęcić domostwo i zmówić modlitwę za wszystkich jej mieszkańców. Dzieci potrzebują Biblii na przykład na lekcje religii. Nieco starsza młodzież musi z kolei przygotowywać się do bierzmowania, toteż Nowy i Stary Testament stanowi źródło ich wiedzy. Bez jego znajomości mogliby nie zostać dopuszczeni do bierzmowania.

Studenci nauk teologicznych również potrzebują do swoich zajęć dewocjonaliów. Białystok wychodzi również naprzeciw seminarzystom. Młodzi duchowni mogą zakupić tutaj swoje pierwsze sutanny czy koloratki. Z kolei ludzie w podeszłym wieku preferują raczej ikony i figurki świętych. Ich zaletą jest to, że można je postawić na półce lub powiesić na ścianie. Zajmują także niewiele miejsca, a to istotny argument zwłaszcza przy małym metrażu. Dewocjonalia są jakby dodatkowym wyposażeniem wnętrza i świetnie komponują się z pozostałymi rzeczami.

Czy korzystanie z dewocjonaliów to powód do wstydu?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż każdy może odbierać to zagadnienie w inny sposób. Niemniej rezygnacja w codziennym życiu z dewocjonaliów byłaby swego rodzaju zaprzeczeniem wszystkiego, w co się wierzy i kocha. Dla większości społeczeństwa zakup dewocjonaliów to istotna sprawa. Wyrażają one fakt, iż nie jest się ateistą, zatem nie są żadnym powodem do wstydu.

Kwestia wiary to indywidualna rzecz i nikt nie ma prawa wyśmiewać się z naszych przekonań ani nas z ich powodu prześladować. Zabrania tego Konstytucja. Poza tym można przez internet zamówić dewocjonalia. Białystok w swoich sklepach przewiduje także taką formę zamówienia (przykład tutaj: https://lumarigold.pl/24-dewocjonalia). Jest ona w pełni anonimowa i dyskretna. Nikt nie będzie wiedział, co jest w wewnątrz paczki.