Niezwykle istotne naczynia liturgiczne

Zapach kadziła jest nieodłącznie związany z liturgią mszy świętej. Ten charakterystyczny zapach wydobywa się z kadzielnicy inaczej zwanej także trybularzem. Każda kadzielnica służąca do okadzania w czasie obrzędów liturgicznych to metalowa szkatuła umocowana na łańcuszkach i zamykana pokrywką, a w jej środku umieszcza się metalowy koszyczek wypełniony rozżarzonymi bryłkami węgla drzewnego, na które sypie się ziarenka kadzidła. Poruszany trybularz roztacza dym o charakterystycznym zapachu. Kadzielnica należy go tzw. parametrów liturgicznych. Są to naczynia liturgiczne używane podczas liturgii, zwłaszcza mszy świętej.

Naczynia liturgiczne pozłacane

Istnieje zasada, że wszystkie naczynia, które mają kontakt z Ciałem i Krwią Jezusa, powinny być pozłacane. Dlatego też kielich oraz patena, jeśli nie są wykonane ze złota lub srebra, muszą być od środka pokryte warstwą złota. Kielich to naczynie, w którym podczas Eucharystii dokonuje się przemiana wody i wina w Krew Pana Jezusa. Patena jest małą tacką, na której kapłan kładzie Ciało Pańskie. Te dwa elementy, zazwyczaj metalowe, od środka zawsze są pozłacane.

Małe, ale niezwykle istotne

Równie ważne są inne parametry liturgiczne. Są to między innymi korporał, który stanowi lniana serweta, na której umieszczony jest kielich z pateną na ołtarzu. Palka, czyli usztywniany lniany czworobok, który służy do nakrywania kielicha oraz puryfikaterz – płócienny ręczniczek służący do czyszczenia kielicha i pateny.