Czy komplet kolędowy to konieczność?

Popularnie nazywany kompletem kolędowych zestaw dewocjonaliów takich jak https://www.meritohurt.pl/komplety-koledowe.html , których tradycyjnie używa się podczas wizyty księdza z coroczną kolędą to najczęściej: krzyż, dwie świece na odpowiednich świecznikach, oraz woda święcona na stosownej podstawce (choć wiele osób używa do tego po prostu ładnego talerzyka). Czy to wszystko jest konieczne? A może można obyć się bez tych symboli?

Komplet kolędowy i jego znaczenie

Wymienione na początku dewocjonalia to zestaw, którego wszystkie elementy mają odpowiednie znaczenie i symbolizują przynależność rodziny do Kościoła Katolickiego. Krzyż jest tu najbardziej oczywistym symbolem. Oznacza on że mieszkańcy danego domu to chrześcijanie, zgromadzeni w tym momencie we wspólnym celu. Świece to światło wiary, ale również mają również związek z niedawno obchodzonym okresem bożego narodzenia. Zestaw ten ustawiony na odświętnie przybranym stole tworzy coś na kształt domowego ołtarza, przy którym ksiądz i domownicy gromadzą się na modlitwę.

Kolęda bez tradycyjnych symboli

Jak wynika z powyższego opisu, kolęda to przede wszystkim spotkanie duchowe. Dewocjonalia wokół których gromadzimy się na modlitwę to tylko symbole. Wielu osobom one pomagają, ale nie są niezbędne. Oczywiście może się zdarzyć, że bardziej konserwatywny ksiądz będzie zdziwiony nieobecnością tych tradycyjnych symboli. Zachęca się gorąco, aby na czas kolędy księdza umieścić w widocznym miejscu przynajmniej najważniejszy symbol wiary, czyli krzyż.